Straka modrá
- latinský název
- Cyanopica cyanus
- taxonomické zařazení
- řád – pěvci (Passeriformes), čeleď – krkavcovití (Corvidae)
- potrava
- semena, rostliny, ovoce, hmyz, drobní živočichové
- hmotnost
- 200–270 g
- velikost
- 40–50 cm
- biotop
- jehličnatý a listnatý les
- délka života
- až 10 let
- stupeň ohrožení:
- málo dotčený
Straky modré nás na první pohled zaujmou azurovým zbarvením křídel a ocasu v kontrastu s tmavou barvou hlavy a světlým tělem. Najít je můžeme v jehličnatých i listnatých lesích východní Asie. Do nedávna byla mezi straky modré řazena i populace na Pyrenejském poloostrově. Moderní genetické analýzy však prokázaly, že tato populace je samostatným druhem (straka iberská), není ale těžké spolu tyto dva druhy nevědomky zaměnit.
Straky modré jsou velice inteligentní zvířata, která jsou schopna učit se a přizpůsobovat se novým situacím. Jsou to monogamní ptáci, kteří si vybírají svého partnera na celý život. Společně žijí v koloniích, které mohou čítat až 30 jedinců. Hnízdí ve stromech, kde si vytvářejí propracovaná hnízda se stropem a vchodovým tunelem. Na každý strom pak připadá maximálně jedno takové hnízdo.
Díky své oblibě v konzumaci snadno dostupných plodů a zemědělských plodin jsou straky modré často neprávem považovány za škůdce. Pravdou však zůstává, že v ekosystému hrají díky dohledu nad populací hmyzu a napomáhání šíření semen důležitou roli.